אלו היבטים יש לקחת בחשבון?
 

ההיבט החשוב ביותר הוא בטיחות המשתמשים במתקנים המצויים בתחומי מבנה הספורט.
מכיוון ומדובר לעיתים במתקנים אשר יכולים לגרום לפציעות חמורות אם לא יותקנו נכון, התמוטטות של סל או קריעה של חבל מן התקרה בזמן שימוש, חשוב מאוד עוד בשלב התכנון לתת דגש להיבט זה. כאשר יושבים על תכנון מבנה ספורט חובה לבחור מתקני ספורט על פי תו התקן שנקבע ועל ידי מתקין מוסמך המתמחה בהתקנת ציוד ספורט ותחזוקתו.

בשלב התכנון יש גם לקחת בחשבון לאיזה ייעוד מוקם המבנה. האם מדובר על מבנה שתפקידו לספק מקום פעילות לענף ספורט אחד? האם ניתן יהיה לשלב בו כמה פעילויות ספורט בו זמנית? תכנון מבנה ספורט מצריך חשיבה מעמיקה כיצד ניתן לנצל את שטחו באופן מקסימלי לכמות רבה של משתמשים ומבקרים באותו זמן ולשלוב של כמה ענפי ספורט.

היבט חשוב נוסף הוא המרחב הציבורי. מתקני ספורט משמשים את הציבור הרחב ויש לתת מחשבה לצרכיו. היכן ימוקם מבנה הספורט בתוך היישוב? האם יש מספיק חניה לכלל המשתמשים? כניסה לבעלי מוגבלויות? כמו כן יש לוודא כי המתקן עומד בתקנים של ניקיון וסטריליזציה בכל מה שקשור לשימוש בברכות, מלתחות ומזנונים. משרד אדריכלים מנוסה אשר מכיר בחשיבות גורמים אלה, כבר בשלב תכנון מבנה ספורט ידע להכין את התוכניות לאישור כך שיענו על כל הדרישות של גורמי הרישוי השונים.

כיצד נעשה התכנון?

משרד אדריכלים מנוסה אשר מטרתו בין השאר לחסוך ליזם זמן וכסף, יעסוק גם בתכנון העיצוב של המבנה מבחינה אדריכלית וגם יפעל על מנת להעביר ולקבל לידיו את כל האישורים והרישיונות הקשורים בהקמת המבנה. המשרד יוכל לעזור בבחירת הקבלן המבצע, בחירת חומרי הגלם על פי תווי התקן המתבקשים לייעוד של המבנה הכנה והגשת התוכניות לכל הגורמים המעורבים במתן הרישיונות כמו מכבי-אש, משטרה והרשויות העירוניות. מקובל לבקש הדגמה תלת ממדית ממוחשבת כיצד יראה הבניין בסיומו כך שניתן יהיה למנוע תקלות מבעוד מועד או לשנות את השפה העיצובית שלו. 

תכנון מבנה ספורט

 

מהם הדגשים אליהם יש לשים לב כשניגשים אל תכנון מבנה ספורט

לכל מבנה ישנו הליך רישוי המתייחס לייעודו ולשימושו. בכדי לבנות אולמות מופעים ישנם הליכי רישוי מסוימים שצריך לעקוב אחריהם וליישמם.
כך גם כשמתכננים מבנים המיודעים לשימוש עבור פעילויות או צפייה בספורט, למשל אצטדיונים ואולמות ספורט בבתי ספר.
תכנון מבנה ספורט דורש התחשבות בכמה היבטים עיקריים.