משרד א.גבור אדריכלים בקיא בתכנון מבני חינוך וספורט, לאחר ביצוע מגוון מבני חינוך וספורט בארץ לשביעות רצונם של מזמיני התכנון.

לצורך תכנון והקמה של מבני ציבור בכלל ומבני חינוך וספורט בפרט, יש צורך בגורמים ממנים (פיס, טוטו, משרד החינוך, משרד התרבות והספורט ועוד...)

במשרדנו ישנם את הכלים הנחוצים להמחיש לגופי המימון את הפרויקט המתוכנן זמן קצר לאחר תחילת התכנון, כך שהמימון מגיע ביתר קלות, תוך הבנת הצרכים

והתועלת של הציבור במבנים אלה.

 

 

 

תכנון בית ספר

תכנון בית ספר שונה בתכלית מתכנון של כל מבנה אחר. בית ספר הוא המקום בו מתחנך דור העתיד וככזה הוא צריך להיות עם הנוחות והפונקציונאליות המרבית. הוא אמור להקל על אלו שלומדים בו ולהיות עם אוירה מתאימה, הוא אמור להיות ישים לחינוך וכזה שיהיה נגיש עבור התלמידים והצוות החינוכי. הוא צריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים כיאה למוסד חינוכי וצריך לתת מענה לכל תלמיד ותלמיד בהתאם למגבלות שלו. אם אתם חושבים להקים בית ספר אתם צריכים כמובן לפנות לאדריכל בעל ניסיון בתחום וצריכים לקחת בחשבון כמה פרמטרים חשובים בעת התכנון, פרמטרים שיכולים להיות הרי גורל על הצלחת בית הספר והלומדים בו.

 

אקוסטיקה

תכנון בית ספר כולל בין השאר חשיבה על האקוסטיקה שבו. בית ספר הוא מקום בו מרבית הלמידה מתבצעת באמצעות שמע ואקוסטיקה נכונה וטובה יכולה להיות מכרעת להצלחת הלימודים. חשוב גם לזכור שיש תלמידים כבדי שמיעה כמעט בכל בית ספר וגם הם צריכים לקבל את המענה הראוי להם ולאקוסטיקה יש קשר ישיר לריכוז, ליכולת למידה, להקשבה ופועל יוצא מכך הוא להצלחת הלמידה. חשוב לערב איש מקצוע מתחום האקוסטיקה שיבחן את גודל הכיתות ואת האקוסטיקה בהתאם, שייתן טיפים וימליץ על דרך בנייה בשביל שהאקוסטיקה תהיה כמה שיותר טובה. אקוסטיקה גם נוגעת לנטרול רעשים מבחוץ וגם על זה צריך לתת את הדעת.

 

מגרשי משחקים

בית ספר שרוצה שהתלמידים שלו יצליחו בלימודים צריך לדאוג להם גם לשעות הפנאי ושעות הפנאי בבית הספר הן בעיקר ההפסקות. תכנון בית ספר כולל לא רק את כיתת הלימוד ומה שיהיה בתוך המבנים אלא גם את חצר המשחקים, את מגרשי הספורט ואת המתקנים שיהיו בהם. פעילות גופנית כבר ידועה כתורמת רבות לבריאות אך לא רק בפן הפיזי אלא גם בפן המנטאלי וכמה שתהיה בזה השקעה רבה יותר כך ייטב לתלמידים וכך הם גם ירגישו שמשקיעים בהם מה שיעלה אצלם את ההערכה לבית הספר, למנהליו ולמורים שבו.

 

עיצוב

מחקרים רבים מדברים על הקשר בין צבעים שונים ובין התגובות הפיזיולוגיות שלנו. בעת תכנון בית ספר העיצוב באופן כללי חשוב מאוד מכיוון שהוא משפיע על האווירה בבית הספר ועל יכולת הלמידה וספציפית הצבעים משפיעים על התלמידים. כך לדוגמא מחקרים מצאו שהצבע הוורוד בגוון שדומה יותר לוורוד מסטיק, הוא צבע שמרגיע נטייה לאלימות. כך גם הצבעים כחול וסגול, צבעים שנחקרו ונמצאו כצבעים מרגיעים מה שנחוץ בכל בית ספר והכחול ספציפית נמצא גם כמחדד זיכרון. חשוב לתת את הדעת על כל פרט בבית הספר, על כל קיר וכל צבע כמו גם על ריהוט נוח ונעים מה שישפיע על האווירה בבית הספר וישפיע על הלמידה ועל ההתנהגות של התלמידים בו.

נגישות

המודעות לנגישות הולכת וגוברת בשנים האחרונות והחברה הישראלית עשתה כברת דרך מכובדת בתחום. יש יתר ויותר אפשרויות נגישות למוסדות שונים ולמקומות ציבוריים לאנשים מוגבלים מכל סוג שהוא. כך צריך להיות גם בבית ספר, בית ספר אמור לתת מענה לכל תלמיד עם כל מגבלה שהיא וכמעט בכל בית ספר יש לפחות ילד נכה אחד שצריך נגישות מלאה לכל מקום ולכל מבנה בו. לנגישות לנכים יש גם משמעות חינוכית מרחיקת לכת. חשיבה על הזולת היא בעיקר עניין של חינוך וחינך כזה מתחיל בגילאים הצעירים ביותר, ואין כמו בית ספר בשביל לחנך לסובלנות ולכיבוד השונה מאתנו כמו גם כמובן לחינוך לעזרה למוגבלים שסביבנו.

 

חדר המורים

חדר המורים הוא הפינה השקטה של המורים. להיות מורה זו עבודה קשה, עבודה שבדרך כלל גם לא מתגמלת ורוב המורים פונים לתחום בשל תחושת שליחות. העמידה מול כיתה והדיבור הבלתי פוסק כל אלו דורשים גם הפסקה נאותה למורים, הפסקה שתאפשר להם לטעון את המצברים שלהם לקראת השיעור הבא. זו בדיוק הסיבה שבמהלך תכנון בית ספר חובה לחשוב לעומק גם על חדר המורים, על הגודל שלו, על איך הוא ייראה, עד כמה הוא יענה על המטרה שלו, אילו צבעים ישלטו בו וכמובן, אילו אלמנטים "מפנקים" יהיו בו כאלו שיסייעו למורים לנוח בדקות הספורות שיש להם לנוח במהלך יום העבודה שלהם.

 

התייעצות עם אנשי חינוך

אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות עבודת תכנון בית ספר בצורה הטובה ביותר היא בין השאר להתייעץ עם אנשי חינוך. אנשי חינוך ובעיקר הוותיקים שבהם יכולים לתת רעיונות שונים, יכולים להאיר נקודות שלאו דווקא נלקחו בחשבון. לאנשי חינוך ומורים בעלי וותק יש ניסיון רב ובדרך כלל בבתי ספר שונים והם יוכלו לתת טיפים יעילים מאוד בנוגע לתכנון בית הספר. חשוב מאוד להקשיב להם וחשוב מאוד לקחת ברצינות את ההצעות שלהם.

בטיחות

בטיחות היא אולי הדבר החשוב ביותר. הורים שולחים את ילדיהם לבית ספר בידיעה שהם הולכים למקום מוגן ובידיעה שהילדים שלהם יחזרו הביתה בריאים ושלמים בסוף יום הלימודים. חלק ממה שבשליטה ובידיים שלנו הוא תכנון נכון של בית הספר, תכנון של סביבה בטוחה עד כמה שניתן לילדים. חשוב לבחון מקרים שונים שאירעו ואיך ניתן למנוע אותם על ידי תכנון נכון, חשוב לדבר עם אנשי מקצוע בתחום ולהבין איך ניתן לתכנן את בית הספר כך שהוא באמת יהיה המקום הבטוח ביותר.

בשביל תכנון בית ספר בצורה מקצועית צריך אדריכל בעל ניסיון בתחום, אדריכל שיודע לתת מענה לכל אחד מהדברים שהוזכרו כאן ועוד רבים אחרים. חשוב לבדוק אילו פרויקטים הוא ביציע בעבר וכמה יש לו ניסיון ספציפי בתכנון בתי ספר, וכמובן, אם יש לכם המלצות על אדריכל כזה מה טוב.

 

 

מבני חינוך וספורט

 יצירת פרוגרמה איכותית

א.גיבור אדריכלים מנוסה ביצירת פרוגרמה למבנה הציבור, גדלים וצרכים של קהל

המשתמשים במבנה בניהם:

קהל המגיע למבנה, הצוות הקבוע, וצוות האורחים במבנה

הניסיון והשירות

כל אנשי הצוות שעובדים אצלנו הם אנשי מקצוע שעובדים בתחומי האדריכלות השונים מזה שנים, כך שאתם יכולים להיות בטוחים שלא חסר לנו ידע ו ניסיון ונשמח ביותר ללוות גם את פרויקט בית המלון שלכם. 

שימוש בטכנולוגיה מתקדמת

 כל מי שזקוק לשירות בתחום האדריכלות והעיצוב, זו העובדה שאנחנו עושים שימוש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר שיש. במשרד שלנו עובדים עם תוכנה שנקראת revit , אחת מתוכנות ההמחשה הטובות ביותר. כל  לקוח יכול להבין מה עתיד לקרות בכל שלב של פרויקט בית המלון שלו ולכן זה כדאי. 

אולם ספורט ותרבות מיתרים

אולם ספורט ותרבות חוף אשקלון

קצת טעימה מבתי ספר שתכננו

מהם הדגשים אליהם יש לשים לב כשניגשים אל תכנון מבנה ספורט
 

לכל מבנה ישנו הליך רישוי המתייחס לייעודו ולשימושו. בכדי לבנות אולמות מופעים ישנם הליכי רישוי מסוימים שצריך לעקוב אחריהם וליישמם. כך גם כשמתכננים מבנים המיודעים לשימוש עבור פעילויות או צפייה בספורט, למשל אצטדיונים ואולמות ספורט בבתי ספר. תכנון מבנה ספורט דורש התחשבות בכמה היבטים עיקריים.

 

אלו היבטים יש לקחת בחשבון?

ההיבט החשוב ביותר הוא בטיחות המשתמשים במתקנים המצויים בתחומי מבנה הספורט. מכיוון ומדובר לעיתים במתקנים אשר יכולים לגרום לפציעות חמורות אם לא יותקנו נכון, התמוטטות של סל או קריעה של חבל מן התקרה בזמן שימוש, חשוב מאוד עוד בשלב התכנון לתת דגש להיבט זה. כאשר יושבים על תכנון מבנה ספורט חובה לבחור מתקני ספורט על פי תו התקן שנקבע ועל ידי מתקין מוסמך המתמחה בהתקנת ציוד ספורט ותחזוקתו.

בשלב התכנון יש גם לקחת בחשבון לאיזה ייעוד מוקם המבנה. האם מדובר על מבנה שתפקידו לספק מקום פעילות לענף ספורט אחד? האם ניתן יהיה לשלב בו כמה פעילויות ספורט בו זמנית? תכנון מבנה ספורט מצריך חשיבה מעמיקה כיצד ניתן לנצל את שטחו באופן מקסימלי לכמות רבה של משתמשים ומבקרים באותו זמן ולשלוב של כמה ענפי ספורט.

היבט חשוב נוסף הוא המרחב הציבורי. מתקני ספורט משמשים את הציבור הרחב ויש לתת מחשבה לצרכיו. היכן ימוקם מבנה הספורט בתוך היישוב? האם יש מספיק חניה לכלל המשתמשים? כניסה לבעלי מוגבלויות? כמו כן יש לוודא כי המתקן עומד בתקנים של ניקיון וסטריליזציה בכל מה שקשור לשימוש בברכות, מלתחות ומזנונים. משרד אדריכלים מנוסה אשר מכיר בחשיבות גורמים אלה, כבר בשלב תכנון מבנה ספורט ידע להכין את התוכניות לאישור כך שיענו על כל הדרישות של גורמי הרישוי השונים.

 

כיצד נעשה התכנון?

משרד אדריכלים מנוסה אשר מטרתו בין השאר לחסוך ליזם זמן וכסף, יעסוק גם בתכנון העיצוב של המבנה מבחינה אדריכלית וגם יפעל על מנת להעביר ולקבל לידיו את כל האישורים והרישיונות הקשורים בהקמת המבנה. המשרד יוכל לעזור בבחירת הקבלן המבצע, בחירת חומרי הגלם על פי תווי התקן המתבקשים לייעוד של המבנה הכנה והגשת התוכניות לכל הגורמים המעורבים במתן הרישיונות כמו מכבי-אש, משטרה והרשויות העירוניות. מקובל לבקש הדגמה תלת ממדית ממוחשבת כיצד יראה הבניין בסיומו כך שניתן יהיה למנוע תקלות מבעוד מועד או לשנות את השפה העיצובית שלו.