1 דקות קריאה
תכנון מבנים


תחום הבנייה הוא אחד מהתחומים המובילים הנמצאים בצמיחה מתמדת, כאשר הוא מכיל בתוכו מספר רב של התמחויות שונות ומהותיות לענף הפיתוח והבנייה בארץ. אחד מתחומים אלו עוסק בתכנון מבנים, שזהו תהליך הנדסי הנוגע בתכנון חוזקו ועמידותו של שלד המבנה שעתיד להיבנות. כיוון שמבנה נועד לאכלס בתוכו דיירים, אם לצרכי מגורים / מסחר / עסק וכו', התשתית שלו מוכרחה להיות יציבה באופן תקני בכדי להקנות ביטחון לאלו הנמצאים בו. משום כך אחד מתחומי אחריותו של אדריכל מקצועי מתקשר אל נושא תכנון מבנים כאשר התהליך כולל לרוב כתיבת פרוגרמה אדריכלית, יצירת סקיצות של המבנה מהחלק הפנימי של החללים ועד השטח עליו הוא מוקם, הכנת תוכניות עבודה מפורטות וכן קבלת אחריות בירוקרטית בתחום הפיקוח על כלל התהליך. תהליך תכנון מבנים הינו תהליך כולל לסוגים שונים של מבנים המשמשים למגורים, מסחר, עסקים, תעשייה וכל צורך אחר על פי צרכי הלקוח הזקוק לליווי אדריכלי. 

תכנון מבני ציבור

מבני ציבור הינם מבנים המוקמים על קרקעות ציבוריות, ולכן הם מבנים שנועדו להתאים לצרכיו של הציבור הרחב. מבנים כאלו יכולים להיות מבני בריאות כמו קופות חולים, מבני חינוך כמו בתי ספר ומוסדות לימוד אקדמאיים, מבני דת כמו בתי כנסת, מבני ספורט כמו אצטדיונים ואולמות פורט וכן גם מבנים המשמשים רשויות ציבוריות ומקומיות כמו בתי סוהר, משטרה, משרדי ממשלה ומבנים ציבוריים נוספים. תהליך תכנון מבני ציבור כולל כתיבת פרוגרמה אדריכלית, באמצעותה ניתן להמחיש את מכלול תהליך הבנייה באופן מפורט כמו חלוקת שטח המבנה, ייעודו של כל שטח שכזה, המראה הפנימי והחיצוני של המבנה, שיטות הבנייה הנדרשות לתהליך הבנייה, חומרי הבנייה בהם ייעשה שימוש בשלבי ההקמה ומאפיינים מפורטים נוספים הנוגעים לתכנון המבנה הציבורי. 

תכנון מבני תעשייה

מבני תעשייה הינם מבנים המוקמים בשטחים גדולים, כיוון ששימושם מיועד לצרכי תעשייה שונים כמו מפעלים, מחסנים לוגיסטיים, מרכזי פיתוח וייצור וכו'. תהליך תכנון מבנים לצרכי תעשייה מצריך תכנון מחושב ומקצועי, ולכן מוכרח להיעשות בליווי של משרד אדריכלים מומחה בתחום. התכנון ייעשה כבר בשלבי יצירת הפרוגרמה כדי להקצות את החללים השונים הקיימים בו לשימושים שונים כמו פריקת משא, חללי אחסון, שטחי עבודה ועוד.תכנון איכותי ונכון הוא כזה המתכתב עם צרכיהם של בעלי המבנים התעשייתיים, כך שבסופו של דבר יוקם מבנה תעשייתי פונקציונלי עבור העובדים בו וכך מניב עבור ההצלחה הכלכלית של בעליו. 

תכנון מלונות

 תהליך תכנון אדריכלות למלונות שם דגש עם עיצובו של המבנה בהיבט החיצוני והפנימי שלו, זאת כדי להעניק חוויית אירוח מיטבית עבור הלקוחות המגיעים לשהות בו ולהעניק יתרון משמעותי על פני המתחרים הקיימים. כיוון שתכנון מבנים המשמשים כמלונות עונה על צורך עסקי מהותי, על האדריכל ליצור פרוגרמה אדריכלית היוצרת תכנון אפקטיבי עבור היזם וכן תכנון נגיש עבור אורחי המלון.