1 דקות קריאה
תכנון מבני תעשיה

מבני תעשייה הינם מבנים גדולים ומרווחים המשמשים לצרכים תעשייתיים כמו: מפעלים, מרכזים לוגיסטיים של חברות, מתמחי קניות ומסחר, בית חרושת, מחסני מלאי וכו'. תכנון נכון של מבנים כאלו כולל לא מעט אתגרים המוטלים על משרד האדריכלים, שתפקידו למצוא מגוון פתרונות יצירתיים שיסייעו לו להקים מרחב פונקציונלי התואם את הצרכים האישיים של הלקוח העומד מולו. 

תכנון מבני תעשייה עם פרוגרמה איכותית

תכנון מקצועי ונכון של מבני תעשייה מתחיל בראש ובראשונה עם כתיבת פרוגרמה איכותית. פרוגרמה הינה תוכנית בנייה מפורטת ומסודרת הכוללת את כל תהליכי ושלבי הבנייה של המבנה העתידי. כיוון שמדובר על הקמת מבנה גדול ומשמעותי המשמש מספר רב של עובדים ובעלי תפקידים, על האדריכל להכיר באופן פרטני את התהליכים הארגוניים של החברה עבורה הוא מקים את המבנה התעשייתי. באמצעות הבנת הצרכים המהותיים של הלקוח, כמו: מטרת המבנה התעשייתי, גודל המכונות שיוצבו בו, מספר העובדים שישהו במבנה וחלוקת המחלקות בחברה, האדריכל יידע כיצד לתכנן את גודל השטח התפעולי הנדרש, תוך התחשבות בגורמים חיוניים אחרים הכוללים מאפיינים בטיחותיים וסביבתיים העומדים בתקנות. 

מאפייני האדריכלות המודרנית בתכנון מבנים תעשייתיים

התכנון האדריכלי המודרני שם דגש על בנייה אקולוגית השומרת על המשאבים הסביבתיים, וחוסכת באנרגיה ועלויות. גם כאשר מדובר על תכנון מבני תעשייה הפרושים על שטחים קרקעיים גדולים, המטרה היא למקסם את המשאבים הסביבתיים הטבעיים הקיימים על מנת לייעל ככל הניתן את החיסכון האנרגטי. משום כך, שלבי התכנון של מבני תעשייה יכללו שילוב של חלונות ופתחים גדולים יותר, כדי לאפשר כניסה מרבית של אור טבעי במהלך שעות היום וכך להימנע מהפעלת תאורה מלאכותית ושימוש בחשמל. בנוסף, הגדלת הפתחים בחלל הפנימי של המבנה יעניקו אוורור טבעי וחיסכון בהפעלת אמצעי חימום ו/או קירור באמצעות מזגנים, מאווררים תעשייתיים וכו'. 

תכנון מותאם אישית

על אף שמבנים תעשייתיים נועדו לשמש מספר גדול במיוחד של עובדים, התכנון האדריכלי של מבנים אלו שם דגש על סביבת העבודה של כל עובד. כדי לשמר את התייעלות העובדים ותפוקת עבודתם, על האדריכל לבצע התאמה פרסונלית של המבנה עבור כל בעל תפקיד – החל מפקידת הקבלה ועד למנכ"ל החברה. אם מדובר על מרכז לוגיסטי מרכזי הכולל בתוכו את מחסני החברה ומשרדי ההנהלה הראשית, יש לתכנן את שטחי המבנה בהתאם כדי לאפשר לכל עובד לעסוק בתחומי אחריותו באופן נוח, וכמובן למנוע בעיות בחלוקת סביבת העבודה. לכן שטח המחסן יכלול אזורים ייעודיים לפריקה וטעינה של סחורה, הבנויים מחומרי גלם עמידים וחזקים, והוא יוצב באזור מרוחק משטחי המשרדים שיאופיינו בעיצוב מרשים ויוקרתי שיעצימו את ייחודיות החברה וימתגו אותה בהתאם.