פרוגרמות לעיריות

1 דקות קריאה

ערים החוות גידול באוכלוסיית התושבים במקום, יאלצו להתאים את השטח והמרחב העירוני בהתאם לאכלוס הרלוונטי באותה תקופה. כיוון שלכל רשות מקומית יש שטחים קרקעיים מוגדרים, היא תוכל לפתח ולהרחיב את המרחב הציבורי בהתאם לתוכנית בניין-עיר הקיימת לרשותה. תוכנית זו, המוכרת גם בשם תב"ע, מהווה מעין תוכנית מתאר כללית של שטחי העיר באמצעותה עיריות יוכלו לתכנן שינויים בשטחים וקרקעות לצורך ציבור התושבים. תהליך תכנון ופיתוח המרחב העירוני מצריך ליווי מקצועי של חברת אדריכלים היוצרת פרוגרמות לעיריות, ומעלה על הנייר את תכנית הבנייה המפורטת והמקיפה שתלווה את שלבי הפיתוח בפועל.

קרא עוד  

אדריכלים למשרדים

1 דקות קריאה

הצורך בתכנון ועיצוב משרדים הולך וגדל משנה לשנה, זאת בהתאם לדרישות העבודה המודרניות המציבות בראש ובראשונה את צרכי הסביבה המשרדית. כדי להצליח וליצור חיבור הרמוני ואיכותי בין סביבת עבודה נעימה לעובדים, לבין חלל המשדר מקצועיות ויוקרה ללקוחות החברה, צריך למצוא אדריכלים למשרדים. משמע יש לפנות אל חברה אדריכלית המתמחה בתכנון אדריכלי של משרדים.

קרא עוד  

תכנון מרכזי קניות

1 דקות קריאה

מאז ומתמיד מרכזי קניות היוו את מוקד המשיכה המרכזי של צרכנים למגוון מטרות כמו רכישת מוצרים חדשים, בילוי חברתי ומשפחתי ועוד. מרכז קניות בהגדרתו הוא מתחם גדול ומרווח המכיל מספר רב של חנויות צרכניות המיועדות למכירת מוצרים לקהל הרחב. תכנון אדריכלי נכון ומקצועי של מרכז קניות, מעניק ליזמים את היתרונות הבולטים של תכנון מרכזי קניות באופן נכון ובהקמת שטח מסחר מסוג זה, שהבולט בהם הוא עידוד ומשיכת קהל צרכנים גדול אל המקום.

קרא עוד  

פרוגרמה מעונות יום

1 דקות קריאה

מעונות יום הם גנים לילדים בגילאי לידה ועד שלוש שנים. המטרה של מעונות היום היא להעניק מרחב איכותי, נעים ובטוח לתינוקות, פעוטות וילדים שמעבירים בו את שעות היום שלהם. כדי לעמוד בכך, יש צורך לתכנן את המבנה המיועד למעון היום בהתאם לתוכנית ממשלתית של משרד הבינוי והשיכון. תוכנית זו נקראת פרוגרמה מעונות יום, ועליה נעסוק במאמר הנוכחי.

קרא עוד  

תכנון עירוני

1 דקות קריאה

לכל עיר יש את הייחודיות שלה, בין אם מדובר על עיר מרכזית ושוקקת חיים המאופיינת בבניינים ומגדלים רבי קומות, ובין זו עיר ציורית שקטה ונעימה המאופיינת בחיים עירוניים מצד אחד, ומן הצד השני מאפשרת תנאי מגורים רגועים וכפריים יותר.כדי שהמרחבים העירוניים ישמרו על המאפיינים הבולטים בהם, ולא ייפגעו מגידול האוכלוסייה בהם והצורך בהקמת שטחי מגורים, יש לתכנן את הגדלת ופיתוח השטחים העירוניים באמצעות משרד אדריכלי העוסק בתכנון עירוני.

קרא עוד  

שינוי תב"ע

1 דקות קריאה

המונח תב"ע מתייחס אל תוכניות בניין עיר הקיימות אצל כל רשות מקומית. תוכניות אלו מפרטות באופן מדוקדק את כל השטחים והאזורים השייכים לכל עיר ורשות מקומית, כאשר כל שטח מגדיר באופן מפורש את ייעודה של הקרקע הקיימת. לדוגמה, קרקעות המיועדות למגורים יסומנו בתוכנית בצורה מסוימת, ואילו קרקעות המיועדות למטרות חקלאיות יסומנו בצורה אחרת. המטרה של תוכנית התב"ע היא לשמש כתוכנית מתאר של המרחב העירוני, תוך התניית תנאים מסוימים השומרים על צביונה של העיר. בדרך הזו ניתן להקים ולפתח שטחים עירוניים קיימים באמצעות בנייה מורחבת באזורים אלו, תוך שמירה על המרקם העירוני המאופיין באותה רשות מקומית. ישנם מקרים בהם תוכניות בנייה עתידיות אינן תואמות את תוכנית התב"ע הקיימת באותה רשות, ולכן יש צורך לבצע שינוי תב"ע כדי להוציא לפועל את תוכנית הבנייה.

קרא עוד  

פרוגרמה לצורכי ציבור

1 דקות קריאה

רשויות מקומיות שמות לנגד עיניהן את טובת הציבור המתגורר במרחבים העירוניים השייכות להן, כאשר קיים אינטרס הדדי לשני הצדדים – הרשות המקומית מעוניינת לשמור על תדמיתה כדי לחזק את הכלכלה, ואילו הציבור מעוניין ליהנות מביטחון, רווחה והוויה חברתית שיעלו את רמת ואיכות החיים שלהם באותה רשות. כדי להתאים את גידול האוכלוסייה לדרישות הציבור לאיכות חיים, המדינה פרסמה פרוגרמה לצרכי ציבור המאפשרת לכל רשות מקומית לנהל את השטחים הציבוריים הקיימים במרחב שלה.

קרא עוד  

אדריכל עירוני

1 דקות קריאה

במדינת ישראל יש כ- 77 ערים, ולכל אחת מהן יש את המאפיינים הייחודיים לה. לדוגמה בעיר בירושלים ניתן לראות בניינים רבים המחופים באבנים ירושלמיות, זאת במטרה לשמור על הצביון של העיר. כיוון שאחוז גדול מהאוכלוסייה בארץ מתגורר בשטחים עירוניים, הביקוש לתכנון ובניה באזורים אלו עולה. אדריכל עירוני הוא בעל המקצוע האחראי על תכנון ועיצוב של מבנים במרחב העירוני, כאשר מטרתו העיקרית היא להתאים את המבנה המתוכנן אל החלל העירוני.

קרא עוד  

משרד אדריכלות - מה עושים שם

1 דקות קריאה

אדריכלות היא אמנות. הדרך בה מבנה מוקם ומתכתב באופן הרמוני עם הסביבה והחלל שלו, נעשית על ידי משרד אדריכלות העוסק בתכנון ועיצוב של מבנים למטרות שונות כמו תכנון ועיצוב מבנים ציבוריים, תכנון ועיצוב עירוני וגם תכנון ועיצוב של שטחי מסחר ותעשייה. כדי למצוא משרד אדריכלים מנוסה ומקצועי בתחומו, כדאי בראש ובראשונה להכיר את התחומים העיקריים בהם עוסקים אדריכלים מובילים.

קרא עוד  

תכנון בית עלמין

1 דקות קריאה

תכנון בית עלמין הוא עניין מורכב ויש להביא בו בחשבון הרבה אלמנטים. בשל הנושא הרגיש בו עוסקים, יש חשיבות גדולה הרבה יותר לתכנון המוקדם שלו. יותר חשיבות למשל מתכנון ובניה של בניין מגורים או מוסד ציבורי אחר. בין ההיבטים הרבים שניתן למנות בתכנון בית קברות, נמצא ההיבט הדתי.

קרא עוד  

ניהול מודל אדריכלי BIM העתיד כבר כאן

1 דקות קריאה

טכנולוגיה של ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM MANAGER (BIM – Building Information Modeling)– מודל תלת ממדי ממוחשב המשמש כייצוג מוקטן ומדויק של הבניין המתוכנן להיבנות, על כל נדבכיו השונים – הויזואליים, הארכיטקטוניים והכלכליים כאחד.

קרא עוד  

תב"ע- תכנית בניין עיר

1 דקות קריאה

תוכנית בניין עיר. זהו מסמך אשר מטרתו היא להסדיר את השימוש בקרקע, וללא מסמך כזה אי אפשר לעשות כלום עם אותה קרקע. חוק התכנון והבנייה משנת 1965 קובע שאי אפשר לבצע שום פעולה במקרקעין אלא רק לאחר שהוועדה המקומית נתנה היתר לפעילות הזו. גם הוועדה המקומית לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה והיא חייבת לתת את ההיתרים בהתאם לאותה תב"ע. התב"ע מורכבת מתשריט ותקנון

קרא עוד